نقد و بررسی sony xperia z3
نقد و بررسی و اخبار گوشی و ترفند های کاربردی
تاریخ : شنبه 22 آذر 1393
نویسنده : محمد

طراحی و ساخت

 

به جرات می‌توان گیراترین بخش سونی اکسپریا Z3 را طراحی آن دانست. شاید بتوان گفت که طراحی اکسپریا Z3 نسبت به نسل پیشین خود تغییر زیادی نداشته، اما همین اندک تفاوت‌های ریز، سبب زیبایی این محصول شده است. نخست آن که لبه های این گوشی نسبت به Z2 گردتر شده. این انحنا نه تنها باعث زیبایی این محصول شده، بلکه در خوش دست بودن آن هم کمک شایانی نموده است.
نکته‌ی بعدی که در مورد خوش دست بودن این دستگاه وجود دارد، مربوط به وزن این گوشی می‌باشد. اکسپریا Z3 نسبت به پرچم‌دار شش ماهه‌ی گذشته خود 11 گرم سبک‌تر شده و وزن آن به 152 گرم رسیده. المان دیگر که در ارگونومیک بالای این گوشی 5.2 اینچی تأثیرگذار بوده،‌ ضخامت کم آن می‌باشد. ضخامت اکسپریا Z3 به 7.3 میلی متر رسیده که نسبت به Z2 کاهش 0.9 میلی متری داشته. نکته‌ی قابل تاملی که در زمینه‌ی ضخامت گوشی اکسپریا Z3 در مقایسه با سایر پرچم‌داران سری Z سونی (Z، Z1، Z2،‌ Z3) وجود دارد، آن است که این محصول را باید باریک ترین محصول سونی در این بین بدانیم. همچنین این گوشی را باید بعد از اکسپریا Z، سبک ترین گوشی بین پرچم‌داران شرکت سونی بدانیم. ناگفته نماند که نباید از فبلت اکسپریا Z Ultra به عنوان باریک ترین عضو خانواده‌ی Z سونی نیز غافل شد. در مجموع سونی تمام تلاش خود را نموده تا اکسپریا Z3 را تبدیل به خوش دست ترین پرچم‌داران سونی و یا حتی خوش دست ترین گوشی‌ 5.2 اینچی بازار کند.
با یک اغماض خوب می‌توان گفت که طول این گوشی نسبت به Z2 تغییر نکرده و تقریبا این دو گوشی هم طول می‌باشند. اکسپریا Z3 تنها 0.8 میلی متر نسبت به نسل قبلی خود کوتاه تر شده و به 14.6 سانتی متر رسیده.

اما اگر بخواهیم کمی سخت گیری نسبت به طراحی لبه های این گوشی کنیم، می‌توان نسبت به محل اتصال لبه های عمودی و افقی این گوشی خرده گرفت. اگر از دور و یا به صورت سطحی بینانه به این گوشی نگاه کنید، متوجه این امر نخواهید شد. اما اگر عینک دقت را به چشمانتان بزنید، متوجه خواهید شد که محل اتصال لبه های این گوشی به همدیگر، یکدست نمی‌باشند.

با دکمه‌ی پاور گوشی‌های سونی که آشنا هستید. همان دکمه‌ی فلزی و برجسته ای که در تمام گوشی‌های سری Z سونی وجود دارد که می‌توان از آن به عنوان زگیل گوشی‌های سونی نام برد! در مجموع می‌توان این دکمه را نشان گوشی‌های سونی دانست. اما تفاوت کوچکی که بین دکمه‌ی پاور Z3 با Z2 وجود دارد، در حلقه‌ی دور این دکمه می‌باشد. اگر به خاطر داشته باشید، دور دکمه‌ی پاور Z2 حلقه‌ی کوچکی وجود داشت که این حلقه از Z3 برداشته شده. باید گفت که سونی بهترین جای ممکن برای این کلید را در نظر گرفته و هنگامی که گوشی را در یک دست بگیرید، هیچ‌گونه مشکلی برای استفاده از این کلید کاربردی نخواهید داشت. چینش و اندازه‌ی کلیدهای موجود بر لبه‌ی Z3 نسبت به Z2 تغییری نکرده و به ترتیب کلیدهای پاور، کم و زیاد کردن صدا و شاتر بر روی لبه‌ی سمت راست قرار گرفته‌اند. اما با دو سیم کارته شدن Z3، محل قرار گیری سیم کارت و شیار microSD این گوشی نسبت به Z2 تغییر پیدا کرده. لبه‌ی سمت راست این گوشی بر خلاف Z2 که تنها میزبان شیار microSD بود، شیارهای سیم کارت نانو بر روی آن قرار گرفته و لبه‌ی چپ آن محل قرارگیری پورت microUSB و شیار microSD می‌باشد.

مرکز لبه‌ی چپ این گوشی محل اتصال مغناطیسی گوشی به داک می‌باشد که کاربران می‌توانند به طور بی سیم گوشی خود را شارژ نمایند. همچنین در انتهای لبه‌ی سمت چپ این گوشی دو سوراخ کوچک مربوط به محل قرارگیری بند، تعبیه شده‌ است.

در لبه‌ی بالایی گوشی جک استاندار 3.5 میلی متری و میکروفون اصلی گوشی قرار دارد. گفتنی است که این جک 3.5 میلی متری همانند Z2 ضد آّب بوده و هیچ درپوشی برای آن در نظر گرفته نشده.
چراغ اطلاع رسانی یا همان نوتیفیکیشن در گوشه‌ی سمت چپ حاشیه‌ی بالای نمایشگر قرار گرفته شده که در شرایط مختلف، به رنگ‌های گوناگونی در می‌آید. اما ما یک باگ کوچک (به سختی) در مورد این چراغ پیدا کردیم. شرایطی را در نظر بگیرید که چراغ نوتیفیکیشن این گوشی در حال چشمک زدن است و درپوش microSD این گوشی باز باشد. باید گفت که به راحتی می‌توانید نور افشانی این چراغ را از این درگاه ببینید. به هر حال قبول داریم که این عیبی سخت‌گیرانه است و مطمئنا به ندرت با این موضوع روبرو خواهید شد.

یکی از تفاوت‌های بزرگی که در طراحی Z2 نسبت به Z1 دیده می‌شد، مکان قرار گیری بلندگوهای آن بود. اگر به خاطر داشته باشید، اکسپریا Z1 تنها از یک بلندگو آن هم در لبه‌ی پایینی بهره می‌برد. اما سونی برای نخستین بار از دو بلندگو (در بالا و پایین نمایشگر) در گوشی‌های سری Z خود یعنی در اکسپریا Z2 استفاده نمود که این حرکت را می‌توان بسیار شبیه به گوشی‌های شرکت اچ تی سی دانست. اما سونی بار دیگر از دو اسپیکر استریو در بالا و پایین نمایشگر Z3 استفاده نمود که از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بوده و ما به شما این قول را می‌دهیم که در زمان گوش دادن به موسیقی از این گوشی، نهایت لذت را خواهید برد. اما اگر بخواهیم از لحاظ زیبایی شناسی صحبت کنیم، باید اسپیکرهای استریوی گوشی‌های اچ تی سی را برتر از بلندگوهای Z3 بدانیم.

نقطه ضعف اصلی قاب پشتی Z3 را باید در جذب بالای اثر انگشت برشمرد. قابی که در عین زیبایی، لک و اثر انگشت زیادی بر روی آن به جای می‌ماند؛ لذا به نظر می‌رسد بهترین راه برای جلوگیری از جذب اثر انگشت بر روی این قاب، استفاده از کاور می‌باشد.

امروزه در بین کمتر پرچم‌داری می‌توان نشان NFC را بر روی قاب پشتی دید. اما سونی بر روی این نشان، تاکید ویژه ای داشته و این علامت را بر روی قاب پشتی تمام گوشی‌هایی که از این قابلیت بهره می‌برند، حک می‌نماید.


تا قبل از معرفی Z3، پرچم‌داران سونی شامل سه رنگ سفید، مشکی و ارغوانی بودند که از این بین تنها می‌توان رنگ بنفش را به عنوان خاص ترین رنگ پرچم‌داران سونی برگزید. اما سونی برای نخستین بار از رنگ خاص مسی در Z3 استفاده نمود که این رنگ برای طرفداران خاص این شرکت ایده آل به نظر می‌رسد.گواهینامه ی IP68

گواهینامه ی IP68 را باید بالاترین و بیشترین میزان مقاومت در برابر آب و گرد و غبار بین تمام گوشی‌های هوشمند و غیر هوشمند دانست که سونی در اکسپریا Z3 به کار برده است. به هر حال با معرفی شش ماهه‌ی پرچم‌داران سونی، انتظاری جز این از آخرین پرچم‌دار سال 2014 سونی نمی‌رفت. همان طور که می‌دانید اکسپریا Z3 می‌تواند حداکثر تا عمق 1.5 متر و به مدت 30 دقیقه در آب شیرین از خود مقاومت نشان دهد. همچنین این گوشی کامل‌ترین مقاومت در برابر گرد و غبار را در بین همه‌ی گوشی‌های جهان از خود نشان می‌دهد. با این اوصاف میزان مقاومت اکسپریا Z3 در برابر آب، نسبت به نسل قبلی خود هیچ تغییری پیدا نکرده و تنها مقاومت آن در برابر گرد و غبار نسبت به Z2 بیشتر و کامل‌تر شده.
تا قبل از این گمان می‌کردیم که بی چون و چرا باید شرکت سونی را در زمینه‌ی گوشی‌های مقاوم در برابر آب پیشتاز دانست و حریف چندان جدی‌ای برای این سازنده متصور نمی‌شدیم. اما بدون هیچ تعصب و جانب داری باید سامسونگ را حریفی جدی و سر سخت برای این شرکت ژاپنی به حساب آورد و آن را باید در برخی زمینه ها برتر از این شرکت ژاپنی دانست. سونی بعد از آن که در اکسپریا Z1 درپوش جک 3.5 میای متری را حذف نمود و به عبارتی آن را ضد آب کرد، دیگر درپوشی از پرچم‌داران ضد آب خود را حذف نکرد. اما این بار شرکت کره ای سامسونگ بود که در این زمینه کمی از خود خلاقیت نشان داد و برای پورت microUSB گوشی گلکسی S5 mini (که محصولی ضد آب بود)، هیچ درپوش و کاوری در نظر نگرفت. خبر بد در مورد Z3 آن که همچنان پورت microUSB این گوشی ضد آب نبوده و باید تمام درپوش‌های این گوشی اعم از درگاه microUSB را کامل بپوشانید تا این گوشی جان سالم از آب بیرون آورد.اما بدون هیچ شک و شبه ای باید پرچم‌داران سونی را در زمینه مقاومت در برابر آب و گرد و غبار برتر از پرچم‌دار و یا نسخه‌ی مینی پرچم‌دار ضد آب سامسونگ دانست. اگر به یاد داشته باشید؛ در نقد گلکسی S5 گفتیم که این گوشی عملکرد چندان جالبی در زمینه‌ی ضد آب بودن نداشت و با مشکلاتی روبرو می‌شد. اما پرچم‌دار نیمه ی دوم سال 2014 شرکت سونی (Z3) نیز همانند سایر پرچم‌داران گذشته‌ی این شرکت، مقاومت خوبی در برابر آب از خود نشان داده و کاربر را اذیت نمی‌کند.  
در تست‌هایی عجیب و غریبی که از این گوشی گرفته شد، نشان داده شد که سونی اکسپریا Z3 نه تنها در برابر آب، بلکه در برابر نوشابه و شکلات هم مقاوم است! اما ما شدیدا این توصیه را به شما می‌کنیم که هیچ گاه این آزمایشات هر چند جالب و جذاب را با این گوشی انجام ندهید.اما ممکن است که بعضی از کاربران برای امتحان و یا استفاده از قابلیت ضد آب این گوشی هم که شده،‌ در زیر آب با اکسپریا Z3 عکاسی کنند و یا به فیلم برداری با آن بپردازند. در تجربه‌ی شخصی که با این گوشی داشتیم، باید بگوییم که سونی اکسپریا Z3 در زمینه‌ی عکاسی در زیر آب (طبق شرایطی که سازنده ذکر کرده) تقریبا بی مشکل است. اما مطمئنا در حین فیلم‌برداری با این گوشی در زیر آب به مشکل برخواهید خورد و ویدئویی که در حال ضبط آن هستید، دائما متوقف خواهد شد.
اما توصیه اکیدی که ما به دارندگان این گوشی داریم آن است که پیش از فرو بردن گوشی در زیر آب، اطمینان حاصل نمایید که تمام درپوش‌های این گوشی به خوبی بسته شده باشد.


صفحه نمایش

سونی اکسپریا Z3 مجهز به یک نمایشگر 5.2 اینچی از نوع IPS است که رزولوشن 1080 در 1920 پیکسل و تراکم پیکسلی 424 پیکسل بر هر اینچ را ارائه می‌دهد. شاید در ظاهر این گونه به نظر رسد که وضوح تصویر گوشی‌های سری Z سونی از همان ابتدا تا اکسپریا Z3 بر روی Full HD درجا زده‌اند و یا تراکم پیکسلی این سری در حال کم و کم‌تر شدن می‌باشد، اما سونی به صورت خزه گونه ای در حال ارتقا و بالا بردن سطح کیفی نمایشگرهای گوشی‌های سری Z خود می‌باشد.
یکی از ارتقاهای ملموسی که نمایشگر Z3 نسبت به Z2 داشته، رنگ سفید صفحه نمایش می‌باشد. رنگ سفید به نمایش در آمده در این گوشی نسبت به نسل قبلی خود سفید تر و روشن‌تر بوده و به اصلاح خود نمایندگان سونی، رنگ سفید آن کول تر می‌باشد. گفتنی است که این برتری Z3 تنها نسبت به پرچم‌دار قبلی خود نیست، بلکه رنگ سفید این گوشی نسبت به S5 سامسونگ هم سفیدتر است.
مزیت دیگر نمایشگر این گوشی در مقایسه با Z2، در میزان روشنایی آن می‌باشد. همان طور که در خبر رونمایی این گوشی در دیجی کالا خواندید، نمایشگر این گوشی نسبت به نسل قبل خود 30 درصد روشن‌تر شده. جالب است بدانید که نمایشگر گلکسی S5 با آن هم دبدبه و کبکبه از نمایشگر اکسپریا Z3 روشنایی کمتری دارد!
زمانی که نمایشگر این گوشی را خاموش کنید و از روبرو به گوشی بنگرید، متوجه یکدستی و هم رنگی حاشیه های نمایشگر با صفحه نمایش این گوشی خواهید شد. گویی که تمام قاب جلویی گوشی، نمایشگر است! در کل باید اقرار نماییم که این ویژگی در زیبایی این پرچم‌دار تأثیر به سزایی داشته.نمایشگر سونی اکسپریا Z3 از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و به کوچک‌ترین لمس شما پاسخ خواهد داد. آنقدر تاچ این گوشی خوب و عالی عمل می‌کند که ما جمله ای بهتر از «تاچش رو هوا هم کار می کنه» برای نمایشگر این گوشی پیدا نکردیم!
همان طور که می‌دانید قاب پشت و نمایشگر اکسپریا Z3 هم جنس بوده و از شیشه تشکیل شده‌اند. بدین صورت می‌توان گفت که مزایا و معایب هر دو قاب یکسان می‌باشد. همان طور که گفتیم قاب پشتی این گوشی جاذب بسیار خوبی برای اثر انگشت می‌باشد و به راحتی لکه های چربی بر روی این قاب می‌نشیند. نتیجتا می‌توان این شرایط را برای نمایشگر این گوشی بسط داد و گفت که نمایشگر این گوشی هم استعداد بسیار زیادی در جذب اثر انگشت دارد.
سونی اکسپریا Z3 مجهز به سنسور نور محیط یا همان Light Sensor است که کاربران این گوشی می‌توانند به صورت دستی و یا خودکار نور نمایشگر این گوشی را تنظیم نمایند.
هنوز که هنوزه کیفیت بد نمایشگرهای گوشی‌های سری Z سونی از ذهنمان پاک نشده. نمایشگرهایی که از نوع TFT بودند و دارای بدترین زاویه‌ی دید ممکن در بین سایر پنل های صفحه نمایش بودند. اما به نظر می‌رسد که سونی برای همیشه با پنل بی کیفیت TFT خداحافظی کرده و عزم خود را جذب نموده تا حتی در گوشی‌های پایین رده و میان رده‌ی خود از نمایشگرهای IPS استفاده کند. سر آغاز جهش و ترقی نمایشگر گوشی‌های سونی را باید در سونی اکسپریا Z1 Compact دانست. گوشی که برخلاف نسل های قبلی خود که دارای پنل TFT بودند، از صفحه نمایش IPS بهره می‌برد و زاویه‌ی دیدی به مراتب بهتر از Z و Z1 به همراه داشت.
سونی اکسپریا Z3 نیز مجهز به نمایشگر IPS بوده و از زاویه دید فوق‌العاده و بی نقص برخوردار بوده. انعکاس نور از نمایشگر این گوشی کم و قابل قبول ارزیابی می‌شود. همچنین این نمایشگر خوانایی خوبی در زیر تابش مستقیم آفتاب دارد و متون به نمایش در آمده در این گوشی به خوبی قابل رویت می‌باشند. گفتنی است که متون با پس زمینه‌ی سفید در این گوشی خوانایی بهتری در مقایسه با پس زمینه‌ی رنگی در زیر تابش آفتاب دارند.
همان طور که گفتیم اندازه‌ی نمایشگر این گوشی 5.2 اینچ است. اما این اندازه‌ی واقعی و حقیقی صفحه نمایش این گوشی نیست. در پایین ترین قسمت نمایشگر این گوشی، سه گزینه‌ی «بک»،‌ «هوم» و «منو» وجود دارد که همیشه و در هر برنامه ای کاربر را همراهی می‌کند. این نوار در حدود 1 سانتی متر ارتفاع دارد که سبب شده اندازه‌ی واقعی گوشی به زیر 5 اینچ برسد.

دوربین

راهکار سونی در کیفیت دوربین‌های پرچم‌دار خود را می‌توان تا حدی شبیه به شرکت اپل دانست. سونی از محصول سال 2013 خود یعنی اکسپریا Z1 تا محصول نیمه‌ی دوم سال 2014 یعنی اکسپریا Z3 دست بر روی کیفیت دوربین نگذاشته و بر روی 20.7 مگاپیکسل درجا زده و خواسته به نوعی همانند شرکت اپل تنها کیفیت دوربین خود را بالا برد تا صرفا مگاپیکسل دوربینش را!
یکی از قابلیت‌های خاص و ویژه ای که سونی به دوربین Z3 اضافه نموده و بر روی آن مانور زیادی داده، عکاسی در شرایط نوری ضعیف و کم نور می‌باشد. سونی اکسپریا Z3 قادر به ثبت عکس‌هایی عالی در تاریکی مطلق است که کمتر پرچم‌داری در دنیا چنین توانایی را دارد. اکسپریا Z3 دارای نور سنجی بسیار عالی است و می‌تواند در شرایط نوری ضعیف عکس‌های با کیفیتی را برایتان ثبت نماید.


اما این تمام ماجرا در مورد این قابلیت Z3 نبود؛ چرا که نور سنجی دوربین Z3 تنها در مورد اشیای نزدیک خوب عمل می‌کند و می‌تواند نور خوبی برای آن‌ها در نظر بگیرد. در طرف مقابل، این دوربین نمی‌تواند به خوبی اشیای نزدیک، برای اشیاهای دور نورسنجی کند. از این رو کیفیت عکس اجسامی که در فاصله‌ی دوری از لنز دوربین این گوشی قرار دارند، نامطلوب می‌باشد. همان طور که در تصویر بالا می‌بینید، تابلوی تبلیغات دیجی کالا به دلیل آنکه در فاصله‌ی دوری قرار دارد، نور سنجی نامناسبی دارد. همچنین نور ماشین‌ها که به سپر ماشین جلویی منعکس شده‌اند، کاملا سوخته‌ اند.

اما پس از مدت زیادی سعی و تلاش، توانستیم بهترین عکس ممکن را از این تابلو بیندازیم تا نوشته های آن خوانایی خوبی داشته باشند.عکس‌های گرفته شده با دوربین این گوشی در روشنایی روز، از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بوده و بسیار عالی ارزیابی می‌شوند. به واقع تفاوت عمده‌ی دوربین دو گوشی Z2 و Z3 سونی را می‌توان در شارپنس آن‌ها دانست. جایی که اکسپریا Z3 از شارپنس بیشتری و بالاتری نسبت به Z2 برخوردار است.


برنامه‌ی دوربین Z3 نسبت به Z2 تغییری پیدا نکرده و تنها به امکانات و حالت‌های آن اضافه شده که در ادامه به اختصار به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

در نوار بالایی این برنامه گزینه های منوی تنظیمات، تغییر وضعیت دوربین و تغییر وضعیت فلاش وجود دارد. در نوار پایین هم گزینه های حالت‌ها (modes)، کلید مجازی شاتر برای عکاسی و فیلم برداری و گالری عکس‌ها به چشم می‌خورد.

با برنامه‌ی AR effect که به خوبی آشنا هستید. به کمک این حالت که زیاد هم جدید نمی‌باشد، می‌توانید جلوه های پویانمایی نظیر دایناسور، محیط دریا را به عکس‌ها و ویدئوها اضافه نمایید.

اما حالت جدیدی که به دوربین Z3 اضافه شده، AR fun نام دارد. این حالت بسیار شبیه به حالت AR effect بوده، با این تفاوت که سونی کمی چاشنی طنز هم در این حالت اضافه نموده. یکی از ویژگی‌های زیبا و جالبی که در این حالت به چشم می‌خورد، نوشتن با دست خط خود بر روی سوژه‌ی در حال عکاسی می‌باشد.

در این حالت با نزدیک شدن به نوشته، می‌توانید به آن زوم شوید و یا می‌توانید برای کوچک کردن نوشته، از آن دور شوید. به طور کلی متن نوشته شده در این حالت به صورت سه بعدی بوده و می‌توانید از زوایای مختلف به آن نگاه کنید.

Social Live برنامه‌ی دیگری است که به کمک آن می‌توانید به راحتی هر لحظه ای از زندگی خود را که دوست داشته باشید در شبکه‌ی اجتماعی Facebook به اشتراک گذارید. همچنین می‌توانید به راحتی به می‌توانید به نظرات پاسخ دهید و یا آن‌ها را Like نمایید.


حالت Live on Youtube هم ماهیتی شبیه به حالت Social Live دارد و کاربران می‌توانند لحظات به یاد ماندنی زندگی خود را در به طور مستقیم در شبکه‌ی اجتماعی یوتیوب به اشتراک گذارند.

قابلیت Timeshift burst این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند تا بهترین عکس را از بین چندین عکس ثبت شده، انتخاب و ذخیره نماید. با انتخاب این حالت و با فشردن دکمه‌ی شاتر، دوربین 30 فریم را تنها در 2 ثانیه ثبت می‌نماید. جالب است بدانید که عکس‌های ثبت شده در این حالت، هم شامل قبل از فشردن و هم بعد از فشردن دکمه‌ی شاتر می‌باشد. پس با وجود این قابلیت، دیگر نباید حسرت سوژه‌هایی که قبل از فشردن دکمه‌ی شاتر اتفاق افتاده‌اند را بخورید.

همچنین کاربران می‌توانند به وسیله‌ی گزینه‌ی "App+" در برنامه‌ی دوربین این گوشی، برنامه های بیشتری مربوط به دوربین را اضافه و دانلود نمایند.


نکته‌ی خوب و مثبتی که در دوربین گوشی‌ Z3 سونی دیده می‌شود، عدم برجستگی لنز دوربین آن می‌باشد. همان طور که می‌دانید پرچم داران سال 2014 شرکت‌های سامسونگ و اپل، همگی دارای لنز برجسته بودند که سبب آزردگی کاربران این گوشی می‌شد. اما با وجود لنز 20.7 مگاپیکسلی Z3 و بالا رفتن کیفیت آن نسبت به Z2، همچنان لنز این دوربین همسطح با قاب پشتی می‌باشد و در هنگام قرار دادن آن بر روی سطح صاف به مشکلی بر نخواهید خورد.


در ادامه توجه شما را به عکس‌های گرفته شده با دوربین اکسپریا Z3 جلب می‌کنیم.


 

سخت افزار

 

با توجه به این که پرچم‌داران سونی هر شش ماه یک‌دفعه معرفی و آپدیت می‌شوند، نباید انتظار ارتقای چشمگیر سخت افزار پرچم‌داران این شرکت را نسبت به نسل قبلی خود را داشت. سونی اکسپریا Z3 نیز به هیچ عنوان از این قاعده مستثنی نبوده و سخت افزار آن نسبت به نسل قبلی خود یعنی اکسپریا Z2 تغییر چندانی پیدا نکرده. برترین گوشی نیم سال دوم سونی مجهز به چیپ Snapdragon 801 ساخت شرکت کوالکام است که بر روی آن پردازنده‌ی چهار هسته ای Krait 400، پردازنده‌ی گرافیکی Adreno 330 و رم سه گیگابایتی قرار گرفته. پردازنده‌ی چهار هسته ای این گوشی قادر خواهد بود تا با حداقل سرعت 300 مگاهرتز (معادل با 0.3 گیگاهرتز) و با حداکثر سرعت 2.4576 گیگاهرتز (تقریبا برابر با 2.5 گیگاهرتز) دستورات موجود در این دستگاه را پردازش نماید.

پس از این که آیفون 5S به مدت یک سال، عنوان تنها گوشی 64 بیتی دنیا را یدک کشید، سرانجام شرکت اچ تی سی با دیزایر 820 موفق به تولید دومین گوشی 64 بیتی بازار شد تا شرکت اپل را از این تنهایی درآورد و خود را به جمع سازندگان گوشی‌های 64 بیتی ببیند. اما 64 بیتی بودن پردازنده‌ی گوشی اچ تی سی کمی با شرکت اپل تفاوت می‌کند. اپل پردازنده‌ی 64 بیتی خود را در بهترین گوشی (سال 2013 خود) به کار برد و در طرف مقابل شرکت اچ تی سی این نوع پردازنده را در گوشی میان رده‌ی خود یعنی دیزایر 820 به کار برد. نکته‌ی جالب این جاست که سونی، تا به حال در هیچ یک از پرچم‌داران خود از پردازنده‌ی 64 بیتی استفاده ننموده‌اند. در این بین به طور اخص می‌توان به اکسپریا Z3 اشاره نمود. سونی، نه در گوشی‌های میان رده و نه در پرچم‌دارانش (تا کنون) از پردازنده‌ی 64 بیتی استفاده ننمود و جدیدترین دست پخت این کمپانی نیز دارای پردازنده‌ی 32 بیتی می‌باشد.

همان طور که می‌دانید دلیل سونی برای معرفی شش ماهه‌ی پرچم‌داران خود، بهره گیری از جدیدترین و به روزترین تکنولوژی دنیا در پرچم‌داران خود می‌باشد. اما نکته‌ی جالب توجه این جا می‌باشد که سونی با وجود معرفی زودهنگام پرچم‌داران خود، از جدیدترین نسخه‌ی چیپ اسنپدراگون در برترین گوشی خود استفاده نکرده. این در حالی است که سامسونگ در سری چهارم گوشی Note خود (با وجود آن که این سری هر یک سال یک مرتبه معرفی می‌گردد) آخرین و جدیدترین نسخه‌ی چیپ شرکت کوالکام یعنی اسنپدراگون 805 به کار برده است. این حرف ما به هیچ عنوان دال بر عملکرد ضعیف Z3 ندارد، بلکه انتقاد ما از خط مشی ست که سونی برای خود در نظر گرفته و آن را به خوبی رعایت ننموده.
اما هر چقدر از خوبی و قدرتمندی سخت افزار این غول ژاپنی برایتان بگوییم، نمی‌توانیم از گرم شدن این پرچم‌دار چشم پوشی کنیم. سونی اکسپریا Z3 در اثر کارکرد نسبتا زیاد، گرمای ملموسی را از خود تولید می‌کند که در پاره از مواقع ما را حین استفاده از گوشی اذیت می‌نمود.

بر اساس بنچ مارک معروف و قابل اعتماد AnTuTu،‌ سونی اکسپریا Z3 نمره‌ی عالی و خارق‌العاده‌ی 40082 را کسب نمود. اما در رده بندی برترین گوشی‌های اندرویدی این بنچ مارک،‌ Z3 رتبه‌ی 6 ام را کسب نمود. مقامی که بالاتر از گوشی‌هایی همچون اکسپریا Z2 و‌ Xiaomi MI3 و پایین‌تری از پرچم دارانی چون اچ تی سی One M8t، Xiaomi MI 3W، گلکسی S5 و گلکسی نوت 3 می‌باشد.

علاوه بر این سونی Z3 در قسمت تک هسته ای بنچ مارک Geekbench 3 نمره‌ی 966 و در قسمت چند هسته ای نمره‌ی 2707 را کسب نمود که نشان از عملکرد کم نقص و عالی این پرچم‌دار دارد.

همچنین این گوشی دارای قابلیت چند لمس هم زمان تا حداکثر 10 انگشت می‌باشد.

سونی اکسپریا Z3 Dual در دو مدل با حافظه های داخلی 16 و 32 گیگابایتی عرضه می‌شود که در مدل 16 گیگابایتی این محصول، تنها 11.57 گیگابایت از حافظه‌ی داخلی در اختیار کاربر می‌باشد. همچنین کاربران این گوشی می‌توانند تا سقف 128 گیگابایت (به وسیله‌ی کارت حافظه‌ی جانبی microSD) حافظه‌ی این گوشی را ارتقا نمایند.

از دیگر امکانات سخت افزاری این گوشی می‌توان به پشتیبانی از نسل چهارم شبکه مخابراتی(4G) ، وای فای دارای دو باند با سرعت بالا، بلوتوث نسخه‌ی 4.0 و همچنین چیپ ارتباط از راه نزدیک یا همان NFC اشاره کرد.
همان طور که می‌دانید سازندگان بزرگ تلفن همراه کم کم، قابلیت دو سیم کارته بودن را به پرچم‌داران خود کشانده‌اند. از گلکسی S5 گرفته تا اچ تی سی M8. از این رو و با توجه به علاقه‌ی کاربران به این قابلیت، سونی هم برای آن که از این قافله عقب نیفتد، برای نخستین بار آخرین پرچم‌دار سال 2014 خود را به پشتیبانی از دو سیم کارته مجهز نمود. بنابراین اکسپریا Z3 را باید نخستین پرچم‌دار دو سیم کارته ی سونی دانست. گفتنی است که هر دو شیار سیم کارت این گوشی تنها سیم کارت‌های نانو را می‌پذیرد و هر دو سیم کارت قادر خواهند بود تا به طور همزمان در حالت استندبای قرار بگیرند. نکته‌ی جالب توجه دیگری که بین مدل تک سیم کارته ی و دو سیم کارته ی Z3 وجود دارد، آن است که ضخامت و وزن این دو گوشی با هم برابر است.  

باتری

 

اگر بگوییم که باتری اکسپریا Z3 نسبت به Z2 پسرفت داشته و عملکرد بدتری دارد، کاملا تفکری پوچ و سطحی نگرانه است. شاید در ظاهر، باتری 3100 میلی آمپر ساعتی Z3 نسبت به باتری 3200 میلی آمپر ساعتی اکسپریا Z2 کاهش ظرفیت 100 میلی آمپری داشته، اما باید بگوییم که Z3 قوی ترین باتری را در بین تمام پرچم‌داران سال 2014 را داشته، حتی برتر از Z2. این غول ژاپنی مجهز به یک باتری 3100 میلی آمپر ساعتی است که قادر است تا بیش از 510 ساعت (معادل با 21 روز) در حالت استندبای شارژ نگه دارد. همچنین کاربران این گوشی قادر خواهند بود تا بیش از 14 ساعت به مکالمه‌ی ممتد با این پرچم‌دار بپردازند.

حالت Ultra Power Saving Mode در گلکسی S5 را که به خاطر دارید. در این حالت ویژه، رنگ صفحه نمایش گوشی به رنگ سیاه و سفید در می‌آمد و کاربر تنها اجازه‌ی استفاده از برخی برنامه های این گوشی را داشت. به واقع این قابلیت در پرچم‌دار سامسونگ می‌توانست میزان شارژدهی گوشی را به طور قابل توجهی افزایش دهد تا کاربران بتوانند زمان بیشتری با این گوشی کار کنند. حال این ویژگی به نوع دیگری در Z3 آورده شده. سونی علاوه بر حالت STAMINA در اکسپریا Z3 از حالت ویژه‌ی Ultra STAMINA استفاده نموده که می‌تواند میزان شارژدهی گوشی را به طور چشم گیری افزایش دهد. در عمل نه تنها سونی را باید بابت استفاده‌ی قابلیت مشابه با گلکسی S5 در اکسپریا Z3 مورد سرزنش و نکوهش قرار نداد، بلکه باید آن را ستود. چرا که این کمپانی به شیوه ای کاملا خلاقانه ای از این روش الگو برداری نموده و در آخرین پرچم‌دار سال 2014 خود به کار برده.


 


این ویژگی در Z3 تنها در ماهیت با S5 مشابه بوده و در عملکرد کمی با هم تفاوت دارند. زمانی که این قابلیت را در Z3 فعال نمایید، بک گراند گوشی به رنگ خاکستری در می‌آید و آیکون‌ها همچنان رنگی می‌باشند. اتفاقی که پیش از این در گلکسی S5 شاهد آن نبودیم و همه چیز در این وضعیت به حالت سیاه و سفید در می‌آمد. همان گونه که از نام این ویژگی پیداست، کاربران محدود به استفاده از برخی برنامه ها هستند تا گوشی بتواند شارژ بیشتری برای کاربران نگه دارد. یکی دیگر از تفاوت‌هایی که بین حالت Ultra STAMINA گوشی Z3 با حالت Ultra Power Saving Mode گلکسی S5 وجود دارد، برنامه‌هایی است که کاربران می‌تواند در این حالت استفاده نمایند. سونی، کاربران اکسپریا Z3 را تنها محدود به استفاده از برنامه‌هایی چون تماس، پیام، دوربین، گالری عکس‌ها و فیلم‌ها، تقویم،‌ ماشین حساب و تنظیمات در حالت Ultra STAMINA نموده است. اما اگر هر یک از برنامه های گفته شده را اجرا نمایید، متوجه خواهید شد که تغییر رنگی صورت نمی‌گیرد و رنگ اصلی خود را حفظ نموده‌اند. اتفاقی که در گلکسی S5 شاهد آن نبودیم. به واقع تنها نقطه ضعف یا بهتر بگوییم نکته‌ی منفی این حالت را شاید بتوان در زمان غیر فعال شدن آن دانست. برخلاف S5 که صرفا این قابلیت خود را غیر فعال می‌نمود،‌ Z3 برای دی اکتیو شدن نیاز به ریستارت دارد. طبق آزمایشی که انجام دادیم،‌ زمان فعال سازی حالت Ultra STAMINA اکسپریا Z3 در حدود 13.33 ثانیه و زمان فعال سازی حالت Ultra Power Saving Mode گلکسی S5 در حدود 22.44 ثانیه است. همچنین زمان غیر فعال سازی کامل این حالت Z3 در حدود 43.77 ثانیه و در گلکسی S5 در حدود 25.55 ثانیه می‌باشد.


همان گونه که در تصویر می‌بینید، اکسپریا Z3 در حالت Ultra STAMINA و با شارژ کامل می‌تواند به طور تخمینی تا بیش از 12 روز و 22 ساعت و تا مدت 25 روز و 20 ساعت در حالت استندبای شارژ نگه دارد. اگر چنین ادعایی از جانب سونی درست باشد، واقعا باید این شرکت را ستود. این در حالی است که گلکسی S5 در این حالت و با شارژ کامل می‌تواند حداکثر تا 12.5 روز در حالت استندبای قرار گیرد.
اما ادعای دیگری که سونی به کرات در ویدئوهای تبلیغاتی خود مانور داده، شارژدهی این گوشی تا دو روز می‌باشد. شرکت سونی معتقد است که کاربران اکسپریا Z3 با استفاده‌ی عادی که تنها شامل تماس، تبادل پیامک، وب، سرویس شبکه اجتماعی، بازی‌ها، دوربین، موسیقی و ویدیو می‌شود، می‌توانند به مدت 5 ساعت در یک دوره 24 ساعته با این گوشی به مدت دو روز (48 ساعت) کار کنند. حال تمام این وقایعی که برایتان توضیح داده شد صرفا تئوری بود و سخنی از عمل به میان آورده نشد. اکسپریا Z3 در عمل هم امتحان خود را به خوبی به ما پس داد و کاملا رضایت ما را به خود جلب نمود.
بد نیست که کمی در مورد رکورد شکنی باتری اکسپریا Z3 در بین پرچم‌داران حال حاضر دنیا برایتان بگوییم. در تست گرفته شده توسط سایت "Phonearena" سونی اکسپریا Z3 توانست برترین عملکرد باتری را در بین تمام اسمارت فون‌های حال حاضر بازار داشته باشد. علاوه بر این، باتری 3100 میلی آمپر ساعتی این گوشی قادر خواهد بود تا 14 ساعت به پخش موزیک به طور مداوم بپردازد. به واقع سونی با این اقدام خود به خوبی به دیگر سازندگان تلفن همراه ثابت نمود که می‌توان با وجود کاهش ظرفیت و افزایش روشنایی نمایشگر، عملکرد باتری را به طور چشمگیری افزایش داد.

سیستم عامل و نرم افزار

 

مانند همیشه که به روز ترین و جدیدترین نسخه‌ی سیستم عامل شرکت گوگل در زمان ارائه بر روی گوشی‌های سونی اجرا می‌شد، بالاترین ورژن سیستم عامل اندروید یعنی 4.4.4 بر روی اکسپریا Z3 ران شده است. در ابتدای بحث سیستم عامل، باید این نکته را بگوییم که مسئله ای که برای کاربران بسیار حائز اهمیت است، ‌زمان ارائه اندروید Lollipop برای این گوشی است. به واقع با توجه به رونمایی نسخه‌ی 5 ام سیستم عامل اندروید برای گوشی نکسوس 6 و تبلت نکسوس 9، کاربران پرچم‌داران سازنده های مختلف منتظر رسیدن این نسخه برای گوشی خود هستند. با توجه به سبقه ی خوبی که سونی در ارائه آپدیت سیستم عامل برای پرچم‌داران خود دارد، انتظار می‌رود تا این شرکت ژاپنی هر چه سریع‌تر جدیدترین نسخه‌ی سیستم عامل اندروید را برای آخرین پرچم‌دار سال 2014 خود منتشر نماید.

خوب. از صفحه لاک اسکرین شروع می‌کنیم. تفاوت بارزی که این صفحه‌ در Z3 نسبت به Z2 داشته، در ویجت ساعت می‌باشد. ویجت ساعت به نمایش در این گوشی کاملا متفاوت با سایر گوشی‌های دیگر و یا حتی توافق جهانی می‌باشد! همان گونه که تماشا می‌کنید علامت جداکننده‌ی بین ساعت و دقیقه (دو نقطه) در ساعت Z3 حذف گردیده و به جای آن (برای تفکیک این دو عدد) سونی عدد ساعت را بلدتر و درشت‌تر نشان داده. تم این گوشی نسبت به Z2 تغییر چندانی نداشته و به همان سبک قدیمی سونی می‌باشد. افکت صفحه‌ی لاک اسکرین به صورت جرقه ای بوده و جذاب به نظر می‌رسد.

 

سونی به طور پیش فرض از تم "Xperia" در Z3 استفاده نموده که شامل پنج رنگ سبز، زرد، قرمز، بنفش و آبی می‌باشد.

نخستین فاکتور در رابط کاربری Z3 که نسبت به Z2 تغییر عمده داشته و به طور کاملا ملموسی مشخص می‌باشد، اندازه‌ی آیکون‌هاست. همان طور که می‌بینید، اندازه‌ی آیکون برنامه های Z3 در مقایسه با Z2 بزرگ‌تر شده؛ اما تعداد برنامه های موجود در یک صفحه تغییری پیدا نکرده و درست همانند Z2 همان 20 برنامه در یک صفحه به نمایش درمی آید. در مجموع این تغییر در Z3 از نظر ما مثبت و در جهت جذاب کردن رابط کاربری آن ارزیابی می‌شود.

 
با نگه داشتن کلید «هوم» دو شورت کات «گوگل سرچ» و برنامه‌ی "what`s new" ظاهر می‌گردد که کاربران می‌توانند راحت تر و سریع‌تر به این برنامه ها دسترسی داشته باشند.سونی چند عکس پس زمینه‌ی جدید (Wallpaper) هم برای Z3 در نظر گرفت که در گالری تصاویر دیده می‌شود.با بزرگ شدن گوشی‌های تلفن همراه و نزدیک شدن به دسته‌ی فبلت‌ها، سازندگان به این فکر افتادند تا قابلیت استفاده با یک دست با گوشی را برای کاربران مهیا کنند. به واقع سامسونگ را باید در این زمینه سردمدار و پیشرو دانست؛ چرا که با قابلیت‌های خوبی که برای پرچمداران خود در نظر گرفته، استفاده با یک دست را برای کاربران بسیار راحت نموده. سونی هم برای برخی گوشی‌های خود نظیر اکسپریا C3 از قابلیت One Handed Operation استفاده نموده. بر فرض مثال با زدن دو بار کلید «هوم» پشت سر هم، محتوای نوار اطلاع رسانی به جای اینکه از بالا نشان داده شود، از پایین به نمایش در می‌آیند. اما خبر بد آنکه، این قابلیت خوب و کاربردی که سونی در محصول میان رده‌ی خود به کار برده بود، در برترین محصول سال 2014 خود به کار نبرده! اما در عوض قابلیت One handed operation برای صفحه کلید این پرچم‌دار در نظر گرفته شده. به کمک این قابلیت کاربران بسته به آن که راست دست باشند یا چپ دست، می‌توانند با یکدست به تایپ با این گوشی بپردازند.

گویا جمع کردن برنامه های گوگل در یک فولدر در بین پرچم‌داران اندرویدی تبدیل به یک رسم شده است. سونی هم سعی کرده تا این رسم جدید را به خوبی در آخرین پرچم‌دار سال 2104 بیاورد.


نوار نوتیفیکیشن در سونی اکسپریا Z3 تفاوت چندانی با نسل قبلی خود پیدا نکرده. به طور عمده این نوار از دو قسمت Notifications و Quick settings تشکیل شده. همان گونه که از نام این دو بخش پیداست، هر اتفاق جدید و تازه ای که در گوشی رخ دهد، در بخش Notifications نشان داده می‌شود و دسترسی سریع به تنظیمات گوشی از طریق قسمت Quick settings روی می‌دهد. گفتنی است که تعداد و نحوه‌ی چیدمان آیکون‌های به نمایش درآمده در این قسمت، توسط کاربر قابل شخصی سازی است.

به درستی باید گوشی‌های هوشمند شرکت ال‌جی را بهترین در زمینه‌ی قابلیت دبل ناک دانست. ال‌جی کامل‌ترین مجموعه‌ی دبل ناک را در اسمارت فون‌های آورده تا جای هیچ حرف و سخنی در این زمینه باقی نگذارد. اما شاید سونی نتوانسته به خوبی و کاملی ال‌جی، قابلیت دبل ناک را در Z3 بیاورده، اما مینیمم ترین حالت ممکن را در این گوشی آورده. کاربران این گوشی می‌توانند تنها با دو بار ضربه در صفحه‌ی خاموش این گوشی، صفحه نمایش را روشن کنند. به هر حال به نظر می‌رسد که داشتن همین حداقل ویژگی، غنیمت می‌باشد. چرا که، گلکسی S5 سامسونگ که به عنوان دریای امکانات شناخته می‌شود، از چنین ویژگی‌ای محروم است.معمولا سازندگان گوشی‌های موبایل اندرویدی، غیر از Chrome، از یک مرورگر اختصاصی دیگر برای اسمارت فون‌های خود استفاده می‌کنند. اما سونی بر خلاف بسیاری از سازندگان تلفن‌های اندرویدی، تنها از مرورگر Chrome در Z3 استفاده نموده؛ مرورگری که اگر لقب برترین مرورگر اندرویدی را به آن دهیم، چندان سخن بیهوده و گزافی نگفته‌ایم.تا نام AVG بر سر زبان‌ها می‌آید، ناخودآگاه ذهن‌ها به سوی آنتی ویروس‌های این شرکت می‌رود. آنتی ویروس‌هایی که به عنوان برترین محافظت کننده های کامپیوتر و گوشی‌های موبایل شناخته می‌شود. در پی موفقیت‌های زیاد این شرکت و شناخته بودن آن در جهان، شرکت سونی موبایل به تازگی با این شرکت چکی، قراردادی سه ساله امضا نموده. بر طبق این قرارداد، AVG به عنوان تنها آنتی ویروس گوشی‌های اکسپریای سونی شناخته می‌شود. همچنین برای نخستین بار این آنتی ویروس برای گوشی‌های اکسپریا Z3 و Z3 Compact قرار گرفته که می‌تواند محافظت جامع و کاملی برای این پرچم‌داران داشته باشد.
اگر جزو آن دسته افرادی هستید که نوشته ها و شکل آیکون برنامه ها برایتان کوچک می‌باشد و به راحتی نمی‌توانید آن‌ها را بخوانید، می‌توانید از حالت نمایش ساده‌ی برنامه ها در این گوشی استفاده نمایید.


یکی از قابلیت‌های هوشمندی که سونی به اکسپریا Z3 اضافه نموده، ویژگی کنترل هوشمند نور پس زمینه می‌باشد. با فعال کردن این ویژگی، بدون آن که کاربر گوشی را لمس کند، دستگاه روشن می‌ماند. شاید تا قبل از تشریح کامل این قابلیت، حدس بزنید که این ویژگی همان امکان Smart stay به کار رفته در گوشی‌های سامسونگ است و تفاوتی با آن ندارد. اما این امکان با اندکی تفاوت در Z3 ظاهر شده. مادامی که کاربر گوشی را در دست دارد، صفحه نمایش خاموش نخواهد شد. اما در صورتی که گوشی از دستان کاربر جدا شود، صفحه نمایش بر اساس زمان خودکار به خواب رفتن گوشی، خاموش می‌گردد.امکان Swipe کردن در صفحه کلید Z3 وجود دارد و کاربران می‌توانند بدون برداشتن انگشت از صفحه نمایش گوشی، کلمات و جملات خود را تایپ نمایند.
اما یکی از قابلیت‌های خاص و جالبی که سونی برای Z3 به کار برده، قابلیت PS4 Remote Play است. سونی با این ویژگی بسیار بر خود بالیده و Z3 را تنها پرچم‌داری در جهان دانسته که از این ویژگی بهره می‌برد. این قابلیت از نوامبر سال ۲۰۱۴ و بر روی دستگاه‌هایی چون Xperia Z3، ‏Z3 Compact و Z3 Tablet Compact یعنی محصولات سال 2014 این شرکت موجود خواهد بود. گفتنی است که این قابلیت به مواردی چون PlayStation 4، ‏DUALSHOCK 4 و اینترنت پرسرعت نیاز دارد. اما اگر برخی از بازی‌های این کنسول بازی بر روی Z3 اجرا نشد، به هیچ عنوان تعجب نکنید؛ چرا که خود سونی هم بر این موضوع واقف است.

همان طور که در بخش نمایشگر این گوشی ذکر کردیم، صفحه نمایش Z3 از عملکرد فوق‌العاده ای برخوردار است و دارای حساسیت بسیار بالایی است. این در حالی است که با فعال کردن حالت Glove mode (حالت دستکش) میزان حساسیت این گوشی از حالت عادی هم بیشتر شده و کاربران می‌توانند با دستکش هم با این گوشی کار کنند.


با وجود جا افتادن رادیوهای اینترنتی نزد مردمان جهان، اما هنوز رادیوی آنالوگ محبوبیت خاص و ویژه ای را نزد برخی کاربران دارد. رادیویی که بدون پرداخت هیچ هزینه ای می‌توان به آن گوش داد و لذت برد. خوشبختانه سونی اکسپریا Z3 همانند دیگر پرچم‌داران سونی از رادیوی FM همراه با RDS بهره می‌برد. شاید بتوان وجود رادیوی FM در گوشی‌های سونی را یک برتری نسبت به پرچم‌داران سری S و Note سامسونگ دانست.
سونی در زمان معرفی و عرضه‌ی رسمی خانواده‌ی اکسپریا Z3 در ایران، از یک محصولات جانبی رونمایی به عمل آورد که اسمارت‌بند تاک SWR30 نام داشت. این ابزار هوشمند سونی دارای یک نمایشگر خمیده‌ی 1.4 اینچی از نوع E ink است. به لطف مصرف پایین نمایشگر این بند، کاربران به راحتی می‌توانند تا سه روز با این دستگاه دوست داشتنی کار کنند. همچنین این گجت پوشیدنی همانند همه‌ی محصولات پوشیدنی دیگر سونی ضد آب بوده و موفق به کسب گواهینامه‌ی IP68 شده. در آخر هم باید به قابلیت مکالمه‌ی اسمارت بند تاک اشاره نمود. قابلیتی که به کاربران اجازه می‌دهد تا با یک بار شارژ کامل، به یک ساعت مکالمه‌ی ممتد با این اسمارت‌بند بپردازند. برای آگاهی بیشتر از ویژگی‌ها و عملکرد اسمارت بند تاک SWR30 سونی می‌توانید بر روی عکس فوق و یا این لینک کلیک نمایید.
 

حرف آخر

شاید ما هم تا قبل از مشاهده‌ی Z3، جزو آن دسته از افرادی بودیم که نسبت به این گوشی جبهه گرفته بودیم و انتقادات سنگینی به آن وارد می‌نمودیم. اما بعد از بررسی این غول ژاپنی به این نتیجه رسیدیم که با وجود آن که Z3 نسبت به Z2 تغییر انقلابی نداشته، اما در مجموع به گوشی بسیار کامل و دوست داشتنی تبدیل شده. به واقع سونی Z3 را می‌توان تکامل یافته ترین و کم نقص ترین محصول سری Z سونی دانست. اگر بخواهیم از بعدی دیگر به اکسپریا Z3 نگاه کنیم، بایستی این پرچم‌دار را برترین گوشی برای افرادی بدانیم که در مناطق سردسیر و یا بارانی زندگی می‌کنند. چرا که در درجه‌ی اول این گوشی دارای بیشترین میزان مقاومت در برابر نفوذ آب است، بنابراین کاربران به راحتی می‌توانند در روز بارانی و یا حتی برفی از گوشی خود استفاده نمایند. همچنین اگر احساس می‌کنید که درآوردن دستکش در یک روز سرد زمستانی برایتان سخت است و می‌خواهید با گوشی خود کار کنید، جای هیچ گونه نگرانی نیست. چرا که کاربران Z3 می‌توانند با دستکش هم با این گوشی کار کنند.
حال با مشخص شدن چهره‌ی آخرین پرچم‌دار سال 2014 سونی و چهره‌ی تمام پرچم‌داران سال 2014 اندرویدی، به نظر می‌رسد اکسپریا Z3 کار بسیار سخت و دشواری برای مبارزه با سایر رقیبان اندرویدی داشته باشد. اما این نکته را هرگز فراموش نمی‌کنیم که سونی با آپگرید زود هنگام پرچم‌داران خود، Z3 را برای این پیکار سر سخت به خوبی آماده کرده است.
در مجموع ما در آینده ای نه چندان دور نوید مقایسه‌ی ویدئوی برترین پرچم‌داران سال 2014 را در دیجی کالا تی وی به شما می‌دهیم. گرچه به نظر می‌رسد که این انتظار کمی برای کاربران و یا گیک‌ها آسان نباشد!

منبع:دیجی کالا

 

خب دوستان باید بتون بگم سونی واقعا با این پرچمدار جدیدش گند زد.اگ میخوایید سونی بخرید زد2 بخرید خیلی بهتره.چون

سونی هیچ چیز جدیدی تو این گوشیش نیاورده

.سخت افزار ک همون سخت افزار قبلی.دوربین همون دوربین.صفحه نمایش همون صفحه نمایش.

سونی چندتا کارایی توپ داره...اولیش این که گوشی از دستت افتاد اصلا نگران نباش.چون گوشی هیچیش نمیشه

ولی امکان اینکه زمین ترک برداره هست.

دومین مزیتش هم ضد اب بودنشه.هیچکس به اندازه سونی تو گوشی ضد اب تجربه نداره.

ولی من واقعا ناامید شدم روزی ک داشتم مراسم معرفیشو میدیدم.اقای رییس شرکت سونی ک نمیدونم چ کسی هستش

با چ امیدی اومده همون پردازنده و رم رو داده من نمیدونم.حتی نوت 4 هم پردازنده جدید کوالکام(805) رو گرفت ولی سونی

هنوز روی 801 مونده.این بدترین کاری بود ک میتونست کنه.

شماهم اگ چیزی دارید بگید تا منم یکمی تجربه کسب کنم

با تچکر

ودرضمن قیمتشم الان ک دارم مینویسم حدود 2600 میباشد(اصلا نمی ارزه)

 |
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
موضوعات مرتبط: نقد و بررسی گوشی , ,
برچسب‌ها: نقد و بررسی سونی اکسپریا زد3 , مشخضات سونی زد3 , نقد و بررسی xperia z3 ,
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
آخرین مطالب

/
به وب سایت من خوش امدید